Monday, August 1, 2011

Hy-Vee Deals Week of 7/31/11 - 8/6/11!

Hy-Vee doesn't seem to be having a special 1, 2 or 3 day sale this week.  So, the deals listed below should all be available throughout the week!  Remember, if they're sold out on anything when you get there, be sure to ask for a rain check!

To learn more about shopping & saving at Hy-Vee, see: Store Tips & Policies: Grocery Stores

Here are the deals that stood out for me this week (7/31 - 8/6, 2011):
Produce
Dole Head Lettuce, $0.49 ~iceberg variety is pictured
+ use in ad coupon to get sale price (limit 1)
= $0.49

Hy-Vee Homegrown Red Radishes, 16 oz. package, $0.88
= $0.88/lb.

Hy-Vee Homegrown Green Cabbage, $0.48/lb.
= $0.48/lb.

California Bartlett Pears, $0.99/lb.
= $0.99/lb.

Organic Sweet Potatoes, $0.99/lb.
= $0.99/lb.

Dole All Natural Classic Iceberg, 12 oz., or Coleslaw, 14 oz., $0.99
= $0.99

General Grocery
C&H Pure Cane Sugar, 4 lb. (limit 2), $1.99
+ use $0.50/1 C&H Granulated Sugar Product, exp. 9/30/11 (RP 06/26/11)
= $1.49 ~I'd prefer to pay $1.00 per bag, but this is not bad if you need some

Kraft Miracle Whip or Mayo, select varieties, 22 or 30 oz., $2.50
+ use $0.55/1 Kraft Real Mayo or Miracle Whip (Kraft Food & Family)
= $1.95

Hy-Vee Grand Selections Extra Virgin Olive Oil, 17 fl. oz., $3.88
= $3.88 ~not bad

Lipton Tea Bags, 22 or 24 ct. or To-Go 10 ct., selected varieties, $1.99
+ use $0.60/2 Lipton Tea Bags, To Go, or Iced Tea Mix, exp. 8/28/11 (RP 07/31/11)
= $1.69 each when you buy two ~thinking we could probably find a better deal on this sometime

Slim Fast! Ready to Drink Shakes, select varieties, 6 ct. - 11 fl. oz., $4.99
= $4.99 (or $0.83/can) ~seems like a so-so price (less than $1.00/can), but it's not something I buy regularly, so I'm not entirely sure

Starkist Chunk Light Tuna, in water or oil, 5 oz., $0.69
= $0.69 ~I'd like to see this a little lower, especially since it doesn't seem to be the albacore tuna, which I prefer

Hy-Vee Cooking Spray, canola, butter or vegetable, 6 oz., $1.50 each
= $1.50 each ~not a great price, but not bad

Kool-Aid Drink Mix, select varieties, .13 to .23 oz., 8 for $1.00 (or ~$0.13 each)
+ use B2G1 Kool-Aid Envelopes, exp. 12/31/11 (ALL YOU July '11)
= approx. $0.09 each, when you buy two and get the third free

~There's a "Buy 10 participating items in this section and save $5 with coupon" deal.  I toyed around with this, looking at available coupons & though it seems we can do ok with some of the deals, I think (overall), we can do better doubling the same coupons at Copps with a sale & double day on most of these items.  Here are a couple deals that seemed to beat the rest, though, if you want to buy ten total (& have enough coupons):

"Kellogg's Nutri-Grain or Keebler Granola Fudge Bars, select varieties, 6.7 to 10.4 oz., $1.49
+ buy ten total products in deal section of ad and use $5 off in ad coupon to get sale price
+ use $0.75/1 Keebler Granola Fudge Bars, exp. 9/4/11 (RP 07/10/11)
or + use $1/2 NutriGrain Cereal Bars, exp. 3/31 (Kellogg's Great Days Booklet found inside some Kellogg's cereal boxes) 
= $0.74-$0.99 each

Keeebler or Sunshine Snack Packs, select varieties, 8.88 to 16.8 oz., $1.49
+ buy ten total products in deal section of ad and use $5 off in ad coupon to get sale price
= $0.99 each

Jell-O Gelatin or Pudding, select varieties, .25 to 3.9 oz., $0.75 each
= $0.75

Meat
Hy-Vee 100% Natural Fresh Value Pack Split Chicken Breasts, $0.88/lb.
= $0.88/lb.

85% Lean Fresh Ground Beef, 16 oz. roll, $1.99
+ use in ad coupon to get sale price (limit 1)
= $1.99/lb.

Blue Ribbon Value Pack Pork Loin Country Style Ribs, $1.99/lb.
= $1.99/lb.

Hormel Always Tender Boneless Half Pork Shoulder Roast, $2.38/lb.
+ use $1/1 Hormel Always Tender Product printable
= $2.38/lb. (+ $1.00 off the first pound, when you use coupon)

Farmland Jumbo Meat Franks, select varieties, 16 oz., $0.98
+ use $0.55/1 Farmland Product printable (facebook offer)
= $0.43

Refrigerated
Hy-Vee Butter, sticks or block, 1 lb., $1.99
+ use in ad coupon to get sale price (limit 1)
= $1.99 ~I'd prefer to pay more like $1.50, but this is not bad if you need some

I Can't Believe It's Not Butter!, select varieties, 8 to 16 oz., $2.49
+ use $1/1 I Can't Believe Its Not Butter with Extra Virgin Olive Oil printable (facebook offer) (if variety included in sale)
= $1.49

Frozen
Breyer's Ice Cream, select varieties, 1.5 quart, $2.38 (limit 2)
+ use $1.50/2 Breyers Blasts printable (if variety included in sale)
= $1.63 each

Midwest Country Fare Frozen Vegetables, peas, corn, cut green beans, or mixed, 16 oz., $0.59
= $0.59

Weight Watchers Smart Ones, classic favorites or desserts, select varieties, 4.36 to 11.5 oz., $2.00 each
= $1.60 each

Household/School Supplies
Midwest Country Fare Bleach, 96 fl. oz., $0.97
= $0.97

3" x 5" Index Cards, blank or ruled, 100 ct., $0.49
= $0.49

Recycled Composition Book, wide or college ruled, $0.49 each
= $0.49

Academix 3" x 3" Self-Sticky Notes, 100 ct., $0.49
= $0.49

Academix #2 Pencils, 10 ct., $0.49
= $0.49

1 Subject Notebook, select varieties, 70 sheets, $0.49
= $0.49

2Pocket Poly Portfolios, $0.49
= $0.49

Kittrich Book Cover, $0.49
= $0.49

Academix Spiral Memo Book, Labels, Binder Clips or Paper Clips, 1 to 300 ct., $0.49
= $0.49

BiC Round Stic Pen, select varieties, 10 ct., $0.49
+ use $1/2 BIC Stationery Product, exp. 9/30/11 (SS 07/31/11)
= FREE, when you buy two

What other deals stood out for you this week?

No comments:

Post a Comment

Comments are encouraged and welcome! I kindly ask that you enter your name (or nickname) rather than using the term "Anonymous". To do this, you can choose "Name/URL" from the drop down and simply enter your name (or nickname) in the "Name" field. Thanks! :-)